Masz pytanie?
Wyszukiwarka
Komunikaty

 

 

 

PUBLICZNE PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE W BARANOWIE CZYNNE JEST W GODZINACH 6:30-16:15

 

 

 

 

 

 

Spełniamy standardy

Valid XHTML 1.0 Transitional

Valid CSS!

Wystawa „Poczytaj mi Mamo, poczytaj mi Tato!”

2020-01-15 15:02

 Drodzy Rodzice!

W dalszym ciągu gorąco zapraszamy

do udziału w akcji:

„POCZYTAJ MI MAMO, POCZYTAJ MI TATO!”

Bystrzaki, Podróżnicy, Odkrywcy i Biedronki

będą zapraszały Rodzica ze swojej grupy

do głośnego czytania wierszy, bajek, baśni.

Dobór literatury dowolny.

Dzień i godzina do uzgodnienia.

Radość dziecka, że do przedszkola przyszła

jego mama lub tata jest ogromna.

Przekonajcie się Państwo !!!

 

        W naszym przedszkolu kolejny rok realizowany jest program „Książka moim przyjacielem” (autor – Dorota Kałka). Jednym z wytycznych tego programu jest zachęcenie wszystkich nauczycielek przedszkola do wejścia w międzynarodowy projekt edukacyjny „Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury”. Razem z Misiem przedszkole realizuje kierunek polityki MEN: wychowanie do wartości poprzez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych. Wiodące kompetencje kluczowe: porozumiewanie się w języku ojczystym.

        W odpowiedzi na kierunki MEN na rok szkolny 2019/2020 rekomendujemy czytanie w przedszkolu tekstów polskich poetów i pisarzy. Stąd pomysł wystawy – listy książek, wierszy i bajek polskich twórców rekomendowanych do czytania dzieciom. Zachęcamy wszystkich Rodziców do czytania dzieciom wierszy, bajek i baśni. Książka w dobie nadmiaru programów telewizyjnych, gier komputerowych, filmów i bajek dvd w znacznym stopniu stała się mniej ważna, rzadziej po książki sięgamy. Nie docenia się roli książki w procesie wychowania, jednak należy pamiętać, że „wychowanie przez literaturę”, czyli wychowawcze możliwości literatury są ogromne.

        Wprowadzenie dzieci w wieku przedszkolnym w świat literatury jest bardzo ważne, ponieważ jest to otwarcie dzieci na świat bogatych przeżyć i wartości. Zasób doświadczeń małego dziecka jest niewielki, jego obserwacje, spostrzeżenia i wyobrażenia związane są z najbliższym otoczeniem. Treść utworu literackiego i ilustracje w książkach ułatwiają tworzenie wyobrażeń o sprawach i miejscach niedostępnych codziennym doświadczeniom dziecka.  Starannie dobierane utwory literackie ukazują również wzory pięknej mowy polskiej. Utrwalone fragmenty (wiersze) stają się przykładem poprawnego języka i mogą mieć wpływ na doskonalenie funkcji mowy pod względem gramatycznym i dźwiękowym.

         Kontakt z książką aktywizuje myślenie, procesy porównywania, analizowania, szukania przyczyn i skutków, wyciągania wniosków, tworzenia elementarnych pojęć, sprzyja ćwiczeniom pamięci, uwagi. Ponadto czas, w którym czytamy jest przeznaczony tylko i wyłącznie dziecku, a co najważniejsze dziecko jest tego świadome.

 

      

Galeria

  
  • Dodaj link do:
  • wykop-pl
  • facebook.com