Masz pytanie?
Wyszukiwarka

Adopcja serca

 • Leonidasem Nduwajezu - ZS Baranów
  Leonidasem Nduwajezu - ZS Baranów

W 2002 roku powierzono nam opiekę nad 9-letnim chłopcem Leonidasem Nduwajezu - sierotą, pochodzącym z Gahungi w gminie Bukamba, na północy Rwandy. Naszym głównym zadaniem była comiesięczna zbiórka pieniędzy na kształcenie oraz bieżące potrzeby chłopca. Największym dobrem płynącym z tej akcji od początku była możliwość kształtowania pozytywnych postaw naszych wychowanków, na które szkoła zawsze kładła szczególny nacisk. Aby pozyskać środki na ten cel wypracowaliśmy atrakcyjną formę apeli o zróżnicowanej tematyce, które prowadzali kolejno uczniowie poszczególnych klas. Dzieci świadomie rezygnowały ze swoich drobnych wydatków, dzieląc się kieszonkowym z kolegą z Afryki. W roku szkolnym 2003 / 2004 zmienił się sposób pozyskiwania środków na comiesięczne wpłaty. Uczniowie postanowili zarabiać pieniądze wykazując się przy tym wielką pomysłowością. I tak, każdego miesiąca odbywały się w szkole atrakcyjne kiermasze, na których można było kupić zdrowe kanapki, tosty, andruty, domowe ciasta, ryżowe szyszki, owocowe galaretki, gofry, hot-dogi, owocowe frutsy, popcorn, zimne napoje, książeczki z rozrywkami umysłowymi, komiksy, śpiewniki, kotyliony, kartki świąteczne, różańce misyjne - wszystko rzecz jasna wykonane własnoręcznie przez uczniów z pomocą rodziców i nauczycieli. Raz w roku, przy okazji zabaw karnawałowych, organizowaliśmy loterię fantową. Jednak nasz udział w akcji "Adopcja serca" nie ograniczał się tylko do zarobkowania. Uczniowie, pod kierunkiem wychowawców, przygotowali:

 • przedstawienie "Skąd się wziął ten różaniec?"
 • program muzyczno-widowiskowy "Usłyszeć Afrykę"
 • apel pod hasłem "Modlitewna łączność z dziećmi we wszystkich krajach"
 • apel, na którym uczniowie układali hasła o dobroci, przyjaźni i miłości - pod okiem muzyka J. Klyty powstała potem piosenka o treści nawiązującej do powstałych haseł
 • zabawy sportowe oparte na pomysłach zabaw z różnych stron świata
 • apel poświęcony zabawom i tańcom afrykańskim
 • projekcję filmu "Charlie i fabryka czekolady"
 • sprzedaż sadzonek drzew, część drzewek uczniowie zawieźli do zaprzyjaźnionej szkoły w Miechowie, drzewka te nazwano Leonidas.

Udział w "Adopcji Serca" zainspirował nas do zorganizowania spotkań z misjonarzami. Naszą szkołę odwiedzili księża misjonarze i siostry zakonne, którzy niosą pomoc osieroconym dzieciom na Czarnym Lądzie. Dzięki ich relacjom uczniowie dowiedzieli się jak wygląda życie codzienne w biednych krajach Afryki. Dziś Leonidas jest dorosłym mężczyzną. Mamy satysfakcję z tego, że mogliśmy pomóc mu w osiągnięciu samodzielności.

W baranowskiej podstawówce 16 października 2013 r. zainaugurowana została nowa edycja akcji charytatywnej "Adopcja serca". Akcja ta ukierunkowana została na dwa cele. Pierwsze i podstawowe zadanie to wypełnienie zobowiązania opłacenia edukacji rwandyjskiego ucznia o imieniu Kelly. Drugi cel to rozwinięcie w wychowankach cech charakteru potrzebnych w dzisiejszym świecie. Koordynatorzy przedsięwzięcia postanowili sięgnąć do skarbca kościoła katolickiego, aby zainspirować swoich uczniów postaciami słynnych świętych.

W roku szkolnym 2013 / 2014 zostały przedstawione postaci świętych mężczyzn, począwszy od świętego Franciszka, przez świętego Marcina, Mikołaja, Pawła z Teb oraz postać świętego naszych czasów - Jana Pawła II. W czasie prezentacji każdego z nich dzieci miały okazję do zakupu świeżych tostów, babeczek oraz galaretek. Dochody z tych kiermaszy przekazywane były właśnie na potrzeby Kellego z Rwandy. Oczywiście przy tej okazji uczniowie mieli możliwość udziału w licznych konkursach wiedzy o życiu danego świętego. Nie mogło zabraknąć również nagród. W organizację każdej z imprez aktywnie włączali się zawsze wychowawcy klas oraz nauczyciele konkretnych przedmiotów. Zawsze można było podziwiać piękną oprawę plastyczną i muzyczną a prawdziwa historia postaci świętego Mikołaja została przedstawiona w dwóch językach - po polsku i po angielsku. W bieżącym roku szkolnym akcja jest kontynuowana. Teraz czas na przedstawienie choćby kilku świętych kobiet. Wybór był trudny jednak ostatecznie dzieci już poznały Pryscyllę - kobietę o której mowa na kartach Pisma Świętego. Mówi o niej święty Łukasz w Dziejach apostolskich Dz 18,1–3, Dz 18,18–19, Dz 18,24–26, odnosi się do niej również święty Paweł w 1Kol 7,10, Rz 16,3–5, 1Kol 16,19, 2Tm 4,19. Niektóre tłumaczenia nazywają ją również Pryską. Dlaczego akurat święta Pryscylla? Szkoła w Baranowie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Kościoła św. Andrzeja i Wawrzyńca, gdzie w pięknie odnowionej gablocie są relikwie tej jakże mało znanej świętej kobiety. Aby lepiej poznać historię świętej, dzieci z klasy VI, wraz z wychowawcą, ułożyły pytania na jej temat po czym poprosiły Księdza proboszcza Kanonika Jerzego Kondala o udzielenie wywiadu. W ten sposób powstał film, w którym dzieci zadają pytania a Ksiądz proboszcz bardzo szczegółowo na nie odpowiada. Po profesjonalnym zmontowaniu, film został wyświetlony na szkolnej imprezie wszystkim uczniom i nauczycielom, wzbudzając ogromne zainteresowanie jednych i drugich. Przy tej okazji klasa VI przygotowała również świeże tosty, które każdy mógł kupić za złotówkę. Dochód oczywiście przeznaczono na pomoc Kellemu z Rwandy.

W ciągu tego roku dzieci poznały również postaci innych świętych kobiet. Była święta Tereska, Królowa Jadwiga, Katarzyna ze Sienny a tegoroczną akcję klasa I zwieńczyła postacią najważniejszej świętej - Maryi. W planach na kolejny rok szkolny jest przedstawienie miast szczególnie związanych z chrześcijaństwem. Jednak to dopiero w następnym roku.

Galeria

  
 • Dodaj link do:
 • wykop-pl
 • facebook.com